Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Şoförün siciline göre trafik sigortası belirlenecek

Zorunlu Trafik Sigortası sisteminde yapılacak yeni düzenleme ile sicili temiz sürücülerin primleri 400 Liraya yakın düşerken birçok kazaya karışmış ve sicili kötü olan sürücülerin primleri 5000 liraya kadar çıkabilecek.

ŞOFÖR SİCİLİNE BAKILACAK

Türkiye’de uygulanan araç trafik sigortası sisteminin kusurlarından dolayı araç sahipleri yüksek miktarda trafik sigorta primi ödemek zorunda kalıyorlar. Bu duruma çözüm bulmak için kolları sıvayan Maliye Bakanlığı yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Yeni sisteme göre araçtan ziyade sürücü sigortalanacak. Yeni sistemde sürücülerin siciline göre primleri belirlenecek. Sicili temiz olan sürücüler daha az prim öderken sicili kötü olan sürücülerin primleri sicilinin durumuna göre artacak.

MALİYE SİSTEMİN ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Konuyla alakalı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada şunları söyledi “Trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanın sigortası var, deneyimsiz şoföre al sür diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine’ye söyledim çalışıyorlar. İngiltere’de sürücünün sigortalandığı bir sistem. Sadece taşıt değil sürücünün de risklerini göze alan sistem. Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker” açıklaması yaptı. Yeni sistemin 2018 yılı başında uygulanmaya başlanması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın