Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Süper teşvik paketi ile 10 yıl vergi muafiyeti

yatırım teşvik

Süper teşvik paketi içinde yer alan teşvik belgesini alanlardan 10 yıl süre ile vergi alınmayacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal “Teşvik belgesi alanlardan 10 yıl süre ile hiçbir şekilde vergi almayacağız” açıklamasını yaparak yatırımcıları teşvik belgesi almaya çağırdı.

10 Yıl süreli avantaj sağlanıyor

Yatırım yapmayı düşünen ve planlayan yatırımcıların teşvik belgesi alması ile bir çok avantajlara kavuştuğunu belirten Ağbal şunları söyledi:”Teşvik sistemi kapsamında en çarpıcı değişiklik proje bazlı süper teşvik sistemidir. Artık yatırımcı kendisine sunulan hazır bir paketi kabul etmek durumunda değil. Yatırımın ölçeğine, alanına ülke için arz ettiği stratejik önemine ve sağlayacağı katma değere bağlı olarak her bir yatırımcı için yatırımcıya özel teşvik belgesi verme imkanını getirdik. Bu düzenleme önemli imkanları da beraberinde getirdi. 10 yıla kadar vergi tatil. Yani teşvik belgesi aldığınız zaman o yaptığınız alanda 10 yıl süre ile normal bildiğimiz yatırım katkı oranı dışında hiçbir şekilde vergi almayacağız. Bu teşvik sisteminde arsa bedava” dediği açıklamasında 10 yıl süre ile avantaj sunulduğunu belirtti.

Arazi verilecek

Yatırım yapılacak arazi konusunun da teşvik kapsamında olduğunu belirten Ağbal “Hazineye ait taşınmazları hiçbir ücret ödemeden doğrudan doğruya bu yatırımlarda kullanabileceksiniz. Normal teşvik sistemimizde olmayan enerji harcamalarına katılan katılım desteği, normal teşvik sisteminde bu yok ama bu süper teşvikte var. Yine çalıştırılan nitelikli personele ücret desteği veriyoruz.” Dediği açıklama ile personele ücret desteği de verileceğinin altını çizdi.

Devlet ortak olacak

Bu sistem ile devlet ve yatırımcının ortak olacağını belirten Ağbal “Daha önemli ülke için stratejik öneme haiz yatırımlarda yatırıma devlet olarak ortak olacağız. Yatırımcı bir sermaye koyacak devlet bir sermaye koyacak belirli bir amaçla bu faaliyet başlayacak. Kamu alım garantisi getiriyoruz.” Dediği açıklama ile kamunun alım garantisi vereceğini değindi.

Kamu alım garantisi verilecek

Öncelik ihtiyaç duyulan ürünlerin teşvik edileceğini belirten Ağbal “Süper teşvik kapsamında yapılacak yatırımlarda ürünün özelliklerine bağlı olarak kamunun ihtiyaçlarına bağlı olarak eğer uzun süreli stratejik amaçlarımıza uygun düşüyorsa kamunun hali hazırda almakta olduğu bir ürünü bu proje kapsamından doğrudan yatırımcıdan alma olanağı getiriyoruz. Belirli bir sürede belirli bir fiyattan alım garantisi veriyoruz.” Dediği açıklama ile alım garantisi verileceğinin altını çizdi.

 

Bir cevap yazın