haberopsiyon.com
Haber Opsiyon

Süt parası ödemeleri başladı

Süt parası ödemeleri başladı
Bu haber 10 Mart 2017 - 9:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2017 yılında doğan çocuklar için süt parası ödemelerine başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen adına emzirme yardımı denilen süt paralarının ödenmesine başlandı. 133 TL olarak ödenen 1 Ocak 2017 tarihi ve sonrası doğan çocukların ailelerine ödenecek.

Bu sene 133 TL olarak belirlendi

Süt parası adı altında ödenen bu yardım bir defaya mahsus olarak ödeniyor. Ödenen yardımlar ilgilinin hesabında 5 yıl süre ile bekliyor. Bu 5 yıl içerisinde o yardım parası çekilebiliyor. Her yıl süt parası alan anne ve ya baba sayısının arttığı belirtiliyor.  Yeni doğan çocuğun çalışan annesi, annesi çalışmıyorsa babasına ödenen yardımın miktarı bu sene 133 TL olarak belirlendi.

Anne yada babaya bir defaya mahsus ödeniyor

Emzirme ödeneği olarak bilinen süt parası doğum yapan sigortalı kadına veya kadın sigortalı değilse, sigortalı erkeğe ödeme yapılıyor.

Süt parası alınabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır;

Bir önceki yıl içinde 120 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekiyor. Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

Aynı şekilde kendi adına çalışan kişiler içinde 120 gün prim yatmış olması gerekiyor. Prim yanı sıra tüm borçların kapatılmış olması gerekiyor. Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması

Yeni doğan bebeğin yaşıyor olması gerekiyor. Doğan çocuğun veya çocukların yaşaması şartı bulunuyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER