Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Temmuz ayında emekli maaşları artacak

Temmuz ayında emekli maaşları artacak

Her yıl Ocak ve Temmuz ayında enflasyon oranında artış yaşayan emekli maaşları Temmuz ayı itibariyle enflasyon oranında artacak. 2 bin liranın üstünde maaş alan bir emeklinin Temmuz ayında 114 TL’ye yakın  artış alacağı tahmin ediliyor.

11.5 milyon emekli var

Türkiye’deki emeklileri en çok ilgilendiren konuların başında gelen emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranlarının genel hatları belli olmaya başladı. Toplam 11.5 milyon emeklinin olduğu ülkemizde emeklilerin maaşlarına senede iki defa zam yapılıyor. Yapılacak zam  oranları ise önceki dönemdeki enflasyon oranına göre belirleniyor. 2017 yılı ilk 4 ayında yaşanan fiyat artışları göz önüne alınarak yeniden hesaplanacak olan emekli maaşları zam oranlarından dolayı memur emeklileri başta olmak üzere yüzde 4 lük zamma ilave olarak yüzde 2.71 oranın enflasyon farkı da emekli maaşlarına eklenecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise toplam zam oranı yüzde 5.71 olarak hesaplandı.

Yılda iki defa emekli maaşlarına zam yapılıyor

Emeklilerin ne zaman zam alacaklarıyla alakalı kesin ve net bilgi ise Temmuz’un 3’ünde belli olacak. Emekliler her sene 2 defa enflasyon oranından az olmamak şartı ile maaşlarına zam alıyorlar. Bu zamlar o yılın  Ocak – Temmuz aylarında maaşlara yansıyor. Yılın ilk 6 ayında yaşanan enflasyon oranına göre Temmuz ayında maaşlara artış yapılıyor. İkinci altı ayın enflasyon oranına göre ise gelecek yılın Ocak ayındaki maaşlara artış yapılıyor.

Bir cevap yazın