Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Torun bakacak babaanneye devlet yardımı 420 TL

Babaanneye devlet yardımı netleşti. Torun bakacak babaanneye devlet yardımı 420 TL olacak.

Torununa bakacak babaanne ve nineye devletin vereceği yardım miktarı ve diğer merak edilen konular hakkında Çalışma Bakanı Müezzinoğlu bilgiler verdi. Devletin vereceği yardımın en fazla asgari ücretin %30’u kadar olacağı bilgisini veren Müezzinoğlu bakım desteğinin detayları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

EN FAZLA 420 TL OLACAK

Babaanne ve nineye verilecek yardımın en fazla asgari ücretin %30 kadar olacağını bu rakamında 420 TL olduğu bilgisini veren Bakan Müezzinoğlu pilot il seçiminin de yapıldığını belirtti.

İSTANBUL VE BURSA PİLOT BÖLGE

Destek projesi için iki ilin seçildiği ve bu illerde 5 bin aile üzerinde pilot uygulama yapılacağı bilgisini veren Müezzinoğlu “Bir kere İstanbul ve Bursa kesinleşti. Bir Kayseri bir Denizli bir Konya gibi illeri de ilave etmeye çalışıyoruz.” Diyerek ilerleyen zamanlarda Kayseri, Denizli ve Konya’yı da projeye katacaklarının altını çizdi.

SAĞLIK RAPORU ÖNEMLİ

Torununa bakan babaanne ve ninenin sağlık durumunun da göz önünde bulundurulacağı bilgisini veren Müezzinoğlu, “Hakikaten sağlıklı, dinamik bir çocuğa bakma dinamizmi varsa hekim raporu ve değerlendirmelerden sonra onun ekonomik koşulları ne olursa olsun o desteği vereceğiz” diyerek hekim raporu olmasına dikkat edileceğine vurgu yaptı.

ASGARİ ÜCRETİN %30 OLACAK

Yardım miktarı konusunda da Müezzinoğlu, “O hizmete vermesi karşılığında bir yardım. Net asgari ücretin yüzde 30’u gibi düşünüyoruz” diyerek yardımın miktarının 420 TL olacağı bilgisini verdi.

2 ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA OLMAYACAK

Bakım yapacak babaannenin yaş sınırının 65’tan büyük olmaması gerektiğine de değinen Çalışma Bakanı,” Talep eden annenin maaşı 2 asgari ücreti geçmeyen maaş olmalı” diyerek çocuğun annesinin aldığı maaşın miktarının önemine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın