Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Türk-İş verilerine göre açlık sınırı 1500 lira

Türk-İş her ay açlık sınırı başta olmak üzere yoksulluk sınırı rakamlarını açıklıyor. 1432 TL olan açlık sınırı ocak ayında 1479 TL ye yükseldi.

Türk-İş her ay açlık sınırı başta olmak üzere yoksulluk sınırı rakamlarını açıklıyor. Aralık ayında açıklanan verilere 1432 TL olan açlık sınırı 1479 TL ye yükseldi.

AÇLIK SINIRI 1479 TL YOKSULLUK 4818 TL

Türk-İş’in yaptığı araştırma verilerine göre yapılan hesaplamalara göre dört kişilik ailenin açlık sınırı 1479 TL’ye yoksulluk sınırı ise 5 bin liraya yaklaştı.

TÜRK-İŞ OCAK AYI ARAŞTIRMA RAPORU

Türk-İş tarafından yapılan Ocak ayı sonuçları şu şekilde;  Açlık sınırı 1479 TL olarak hesaplandı. Açlık sınırı hesaplanırken dikkate alınan harcamalar şunlardan oluşmaktadır. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını göstermektedir.

YOKSULLUK SINIRI

Yoksulluk sınırı 4818 TL olarak hesaplandı. Gıda harcamasının yanında giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlarında gider kalemi olarak katılması ile yapılan zorunlu aylık harcamaların toplam tutarını göstermektedir.

BEKARIN YAŞAMA MASRAFI

Aynı araştırmaya göre bekar bir çalışanın aylık yaşama masrafları ise 1847 lira olarak belirlendi.

ASGARİ ÜCRET 1404 TL OLMUŞTU

Açlık ve yoksulluk rakamlarının artma nedenlerine de değinilen araştırma sonucuna göre “Ekonomideki belirsizlik, döviz fiyatlarındaki dalgalanma ve artış eğilimi, elverişsiz mevsim koşulları ile birlikte artan fiyatlar çalışanın bütçesini olumsuz etkiledi. 2017 yılı için işveren-hükümet temsilcileri tarafından belirlenen, net 1404 lira olan asgari ücret daha işçinin eline geçmeden aşındı” denilerek 1404 TL olan asgari ücretin işçinin eline geçmeden eridiğine vurgu yapıldı.

TÜİK VERİLERİNE GÖRE

Aynı şekilde araştırmalar yapan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’da bir kişinin aylık geçinme rakamı için 1668 TL belirlemişti. TÜİK’inde Türk-İş’inde hesapladığı açlık sınırı rakamlarının asgari ücretten yüksek olmasına rağmen asgari ücret 1404 TL olarak yürürlüğe girmişti.

ASGARİ ÜCRETTEKİ 104 TL’LİK ARTIŞ ERİDİ GİTTİ

Son bir içinde yaşanan zamlar ve fiyat artışlarından dolayı açlık sınırı rakamı sınırı 48 TL artmış oldu. Asgari ücrete verilen 104 TL’lik artışın %50’si bir ay içinde buhar olup gitti.

30 YILDIR YAPILIYOR

Türk-İş bu araştırmayı 30 yıldır yapmakta ve sonuçlarını açıklamaktadır.

Bir cevap yazın