Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Türkiye ürettiği Elmayı Paraya Çeviremiyor

Elma üretiminde dünya üçüncüsü olan Türkiye maalesef bu ürettiği elmaları ekonomiye katmakta aynı başarıyı gösteremiyor. Yıllık 3 milyon tondan fazla elma üretimi yapılan Türkiye yıllık rekolte ile elma üretimi sıralamasında dünya 3’ncüsü.

TÜRKİYE ELMA ÜRETİMİNDE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

Dünya elma üretimi alanında 38 milyon ton ile Çin birinci sırada yer alırken ikinci sırada yer alan Amerika’nın yıllık elma üretiminin 5 milyon ton olduğu belirtildi. Yıllık 3 milyon ton elma üretiminin gerekli şekilde değerlendirilemediğinden dolayı 3 milyon doların çöpe atıldığını belirten uzmanlar bu konuda önlem alınması gerektiği üzerinde duruyorlar.

YILLIK ÜRETİMİN YÜZDE 15’İ ÇÖPE GİDİYOR

Türkiye’de bir yılda üretilen elmanın yüzde 15’lik bölümü gerekli şekilde depolaması yapılamadığı için çöpe atılıyor. Doğru şekilde depolanamadığı için çöpe atılan elmanın parasal değerinin ise 3 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

DEPOLAMA ALANLARI YETERSİZ

Elma üretiminin yanı sıra üretilen elmaların gerekli şekilde saklanması ve depolanması gerektiğine dikkat çeken Cantek Bilim Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Can Hakan Karaca “Uygun olmayan depolama şartları üretilen elmanın gerek Türkiye’de gerek diğer ülkelerde tüketilmeden çöpe atılmasına neden oluyor. Uygun şartları taşıyan depolarda bir yıldan fazla süre elmayı saklayabilmek mümkün. Bu şartlarda bekleyen elmanın satış kanalında bekleme süresi de diğer depolara oranla daha uzun”  olduğunu belirtti.

UYGUN OLMAYAN DEPOLAMA FİYATLARI YÜKSELTİYOR

Depo alanlarının üretimi karşılamadığına vurgu yapan Karaca, “Ülkemizin düşük depolama kapasitesi elma fiyatlarının düşük seviyelerde olmasına da neden oluyor” dediği açıklamada uygun olmayan depolamanın elma fiyatlarına olumsuz yansıdığını belirtti.

Bir cevap yazın