haberopsiyon.com
Haber Opsiyon

Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşu Belli Oldu

Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşu Belli Oldu
Bu haber 12 Haziran 2017 - 20:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşu Belli Oldu

İSO(İstanbul Sanayi Odası)’nın her sene yaptığı araştırmaya göre 2016 yılının en büyük sanayi kuruluşu belli oldu. Araştırmada şirketler belli kriterlere tabi tutuluyor. Tabi tutulan kriterlere göre her sene sanayi dalında önemli şirketler belirleniyor.

ISO her sene yapıyor

İSO 2016 yılı içinde oluşan verileri göz önüne alarak yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Yapılan araştırmaya göre TÜPRAŞ 2016 yılının en büyük sanayi kuruluşu olarak belirlendi. Üretimden satışa 32 milyar 594 milyon liralık satışa göre Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olarak belirlendi.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2016 Araştırması

İstanbul Sanayi Odası her sene buna benzer araştırmalar yapıyor. Yapmış olduğu araştırmalardan birisi olan ”Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2016 Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin en değerli kuruluşu olarak Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), belirlendi.  2016 yılında yapmış olduğu üretim ve satış miktarlarına göre 32 milyar 594 milyon lirayla Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olarak listenin ilk sırasına oturdu.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan

Araştırma sonuçlarını bir basın toplantısı ile açıklayan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan İSO’nun 2016 yılı için hazırladığı ‘‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sonuçları hakkında bilgi verdi.

TÜPRAŞ, üretimden satışa 32 milyar 594 milyon liralık değer ile ilk sırayı alırken, Ford 16 milyar 314 milyon lira ile ikinci oldu. Tofaş ise 12 milyar 856 milyon lira ile üçüncü oldu. Listeye giren diğer sanayi kuruluşlara ise şu şekilde oldu; Oyak-Renault, Arçelik, Toyota, EÜAŞ, Hyundai Assan, İçdaş Çelik, İskenderun Demir ve Çelik yer aldı.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER