Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Bankalarda Unutulan Paraları Almak için Son gün 15 Haziran

Unutulan Paraları Almak için Son gün 15 Haziran

Bankalardaki hareketsiz hesaplardaki paralar zaman aşımına uğrayarak fona gelir olarak kayıt edilecek. 2008 yılından beri hareketsiz duran hesaplarda 10 yıllık zaman aşımı kapsamına girecekler ve hareketsiz hesaplardaki meblağlar fona devredilerek fona gelir olarak kayıt edilecek.

TMSF’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre 2008’yılından itibaren bankalar nezninde duran hareketsiz hesaplar kapatılarak fona devir edilecek.

TMSF’nin açıklaması şöyle:

Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

Şubat ayından itibaren banka sitelerinde duyurulacak

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin  internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği  http://www.tbb.org.tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği  http://www.tkbb.org.tr ) Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.

Listeler http://www.tmsf.org.tr adresinde

Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler http://www.tmsf.org.tr ana sayfasında bulunan “Zamanaşımı Sorgusu” bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden Mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir.

Hak sahipleri haziran 15’e kadar alabilecekler

Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zamanaşımına uğraması nedeniyle Fona gelir kaydedilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.