Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Uzun yolculuklarda yakıt masrafı nasıl düşer

Yaklaşan 9 günlük bayram  tatiliyle birlikte tatil planları da netleşmeye başladı. Kendi aracıyla yola çıkacaklar için sürekli artan akaryakıt fiyatları tatil masraflarının en büyük kalemini oluşturuyor. Bu nedenle birçok tatilci, masraflarını en aza indirmenin yollarını arar oldu. Peki, uzun yolculuklarda yol masraflarımızı düşürmek için neler yapmamız gerekiyor?

Aracınızı düşük devirde kullanın

Aracın motor devrini dakikada 2.000 ile 3.000 arasında tutmaya çalışın. Aracınızı yüksek devirde kullandığınızda ise motoru daha çok yorarak benzin tüketimini de artırmış olacaksınız. Ayrıca aracınızın devri, vites değiştirmek için uygun değilse ya da bulunduğunuz vites yüksekse motorunuz aynı şekilde zorlanacaktır, bu da fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır.

Lastik basıncına dikkat edin

Her aracın kendi ağırlığına göre lastik basıncı bulunuyor. Yaz ve kış aylarında genleşmeye bağlı olarak değişim gösteren lastiklerin basınç oranı yakıt tüketimini büyük ölçüde etkiliyor. İnik lastiğin yolda yuvarlanması daha zor olacağı için motoru zorlayarak, yakıt tüketimini arttırıyor. Bu sebeple lastik basıncının sürekli ölçülmesi tavsiye ediliyor.

Yüksek hızdan kaçının

Araçları hızlı kullanmak yakıt tüketimini arttırıyor. Hız arttıkça karşılaşılan rüzgar direnci de artıyor. Bu nedenle, araç hızını korumak için daha fazla yakıt harcamak zorunda kalınıyor. Saatte 12 km hız farkı, yüzde 23 oranında yakıt tüketimini arttırıyor. Yüksek hızlı araç kullanmak yerine hızınızı 90 km’ye sabitlemek yüksek yakıt tüketiminin önüne geçiyor. 90 km’den sonra artan her 1 km için yüzde 1 daha fazla yakıt harcıyorsunuz.