Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Yılsonu işsizlik hedefi yüzde 10

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yıl sonu itibariyle işsizliği yüzde 10’nun altına indireceklerini belirtti. Bakanlık olarak hedeflerinin yüzde 9,5 olduğunu ama ideal olanın ise yüzde 9’lar olduğunu söyledi.

Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) düzenlenen “Çalışma hayatına yönelik uygulamaya konulan yeni teşvikler ve muhtelif sorunlar” konulu toplantıya Müezzinoğlu gündeme dair konularla alakalı açıklamalarda bulundu.

İstihdam hedefi 1,5 milyon

Hedefledikleri 1 milyon istihdam hedefinin artırılarak 1,5 milyon hedefine çıktıklarını belirten Bakan Müezzinoğlu 2017 yılında istihdam artırma çalışmalarının bakanlık olarak devam edeceğini söyledi.

Adana açığı kapatmalı

Adana’da sağlanan istihdamın arzu edildiği rakamlarda olmadığına vurgu yapan Bakan Müezzinoğlu, “264 bin 630 içinde kadın istihdam yüzde 32. Adana’da ne yazık ki arzu ettiğimiz noktada değil. Artı istihdamın 2 bin 146’sı kadın. Bu açığı da kapatmalıyız.” Dediği açıklama ile Adana’da bulunan açığın kapatılması gerektiğini söyledi.

İlk hedef yüzde 10 sonrası yüzde 9

Yıl sonu hedeflerinin yüzde 10’nun altı olduğunu söyleyen Müezzinoğlu,“İşsizlikle olan mücadeleyi yıl sonu mutlaka ama mutlaka yüzde 10’ların altına indireceğiz. Hedefimiz yüzde 9,5’li bir rakam ama ideal başarı hedefimiz yüzde 9’un altına indirebilmek. Bu tabii koşullar dünyayla rekabet, bölgenin durumu birçok faktör var. İnşallah önümüzde halk oylaması var. Sonraki süreç daha reel, daha istikrarlı ve hedeflere daha güçlü kilitlenmiş bir Türkiye. Gerek yönetim dinamikleri anlamında gerekse sanayicin, girişimcinin yatırımcının herkesin artık önüne, hedeflerine bakacağı, bu ülkeyi muasır medeniyet üzeri hedefe taşıma gayretini diğer tali olaylardan çok daha arınmış bir şekilde gündeme getirecek.”dediği açıklama ile hedeflerinin yüzde 9’lar olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın