Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Yolsuzluk Endeksi açıklandı Türkiye Geriliyor

Uluslararası Şeffaflık Örgütü her yıl “Yolsuzluk Algı Endeksi” yayınlıyor. Türkiye son 3 yıldır bu endekse göre düşüş eğilimi gösteriyor. 2016 yılı araştırmasını yakın zamanda yayınlayan örgüt 2013 yılından beri yolsuzluk endeksine göre Türkiye’nin gerilediğini teyit etti.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün her yıl yayınladığı araştırma raporuna göre Türkiye son 3 yıldır ülkeler arasındaki yolsuzluk sıralamasında geriliyor.  Şeffaflık örgütünün bazı kriterleri göz önüne alarak açıkladığı rapora göre Türkiye G20 ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan ile aynı seviyede duruyor.

2016 yılı Yolsuzluk Endeksi Açıklandı

Şeffaflık örgütünün yolsuzluk algı kriterini belirlemek için sosyal eşitsizlik, cezasızlık uygulamaları, otoriter yönetimler, kurumsal zayıflık, hak ve özgürlük ihlalleri, savaş ve ekonomik istikrarsızlık gibi faktörleri belli oranlarda puanlayarak 0-100 arasında bir derece belirleniyor. Derece 0 en çok yolsuzluk olan anlamına geliyor 100 puan ise yolsuzluk yok anlamına geliyor. Yayınlanan rapora göre Türkiye 41 puan ile yarıdan da aşağıda durmaktadır. Türkiye 41 puan ile 176 ülke arasında 75. sıraya indi.

Gelişmekte olan ülkeler olarak adlandırılan G20 ülkeleri arasında ise 2014’te 10’ncu sırada yer alan Türkiye 2015’te ise 12’nci sıraya geriledi. 2016 yılında da ise 13’nci sıraya düştü. Bulgaristan ile aynı sırada yer alan Türkiye her geçen yıl sıralamada aşağılara kaymaktadır.

Bir cevap yazın