Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Yurt Dışı E-Ticaret Sitelerine Vergi Geliyor

E-Ticaret siteleri için Maliye Bakanlığı vergi uygulaması yapacağını duyurdu.Maliye Bakanı Naci Ağbal Türkiye’de elektronik ticaret yapan ama vergi mükellefi olmayan ticaret sitelerini vergi mükellefi yapma üzerine çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Yurt Dışı E-Ticaret Sitelerine Vergi Geliyor

Maliye Bakanı Ağbal sektör bazında çalışma yürüteceklerini belirttiği açıklamasında vergi kesintisi uygulamasının sektör bazlı yapmayı planladıklarını söyledi.

Vergi Adaleti Sağlanacak

Yaptıkları çalışma hakkında bilgi veren Ağbal, “Bu konuyu ilgili bakanlıklarımızla da istişare ediyoruz. Böyle bir düzenlemeyi getirmek bizim işletmelerimiz bakımından herhangi bir şekilde olumsuzluğa neden olabilir mi, hangi koşullarda getirmek gerekiyor onları da konuşuyoruz “ dediği açıklama ile olumsuzluğa neden olmayacak bir çalışma içinde olduklarının altını çizdi.

Gerekirse Resen Mükellef Yapılacaklar

Bu konuda kararlı olduklarını belirten Ağbal “Gerekirse resen vergi mükellefi yapacağız” dediği açıklama ile haksız rekabetin önüne geçmeyi amaçladıklarının altını çizdi. Şirketlerin vergi mükellefi olmaların iki yolu olduğunu söyleyen Ağbal, bu yollardan birinin vergi kesintisi diğerinin ise resen vergi mükellefiyeti şeklinde olduğunu söyledi.

E-Ticaret Sitelerini Kapsayacak

Türkiye’de ticaret yaparak kazanç elde eden E-Ticaret sitelerini inceleyeceklerini belirten Ağbal, “İstedikleri kadar Türkiye’de mükellefiyet tesis ettirmesinler. Maliye Bakanlığı olarak bu mükelleflerin Türkiye’deki faaliyetlerini esas alıp, faaliyetlerine bakıp resen vergi mükellefi yapabiliriz. Nitekim bir firmayı bu şekilde resen Türkiye’de vergi mükellefi kabul ettik, bununla ilgili raporlar yazdık, bu raporlar üzerinden de kendilerinden vergi istedik.” dediği açıklamasında bu firmaların vergi mükellefi olmalarını istediklerini belirtti.

Ağbal Çağrıda Bulundu

Merkezi yurt dışında olup da Türkiye’de kazanç elde eden firmalarda çağrıda bulunan Ağbal,  “Gelin Türkiye’de vergi mükellefiyeti tesis ettirin, bunlarla uğraşmayın. Siz bunu yapmazsanız biz iki kanaldan sizinle mücadele edeceğiz. Birincisi vergi mükellefi olana kadar vergi kesintisi yapacağız ama bu ilanihaye böyle bekleyeceğimiz anlamına da gelmiyor. Diğer taraftan vergi denetimlerini başlattık. Herhangi bir şekilde ticari kazanç elde ettiğinize dair bilgileri toplarsak, vergi hukukumuzda resen vergi mükellefiyeti tesis etme yetkimiz var, bunu da kullanacağız. Bunu kullanmamız otomatikman kesintiyi kaldıracağımız anlamına da gelmiyor. Siz ne zaman burada mükellefiyet tesis ettirirseniz, o zamana kadar vergi kesintisini yapacağız.” Dediği açıklaması ile firmaları vergi mükellefi olmaya çağırdı.

 

Bir cevap yazın