Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Ziraat Canlı Destek mi Soruna Çözüm Bulmak mı?

Ziraat Bankası müşterilerinin sorunlarını çözüm amacıyla bankanın sağladığı Ziraat İletişim Merkezini aradığını biliyoruz. Burada yapılan aramaların bir çoğunun gereksiz yapıldığı ve bunun için gerçekten ihtiyaç duyan kişilerin ise zamanına mâl olduğu yapılan açıklamalar eşliğinde bilinmekte. Fakat yapılması gereken burada Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri telefon numarasını aramak mı yoksa canlı desteğe bağlanmadan sesli yanıt sistemi sayesinde sorununuza çözüm yolu bulmak mı? Önemli olanda sorunların çözülmesi olacağı kanaatindeyim.

Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı

Ziraat Bankası Çağrı Destek Hattı sizlerin tüm taleplerinizi karşılayacak bünyeye sahip. Burada yapacağınız işlemlerin genelinde hizmet alma imkanınız varken EFT, havale,  Cepbank, Fatura ödeme işlemleri için mutlaka Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı hizmeti alıyor olmanız ve bu hizmetin açık olması gerekiyor. Aksi takdirde işlemlerini bu mecradan yapabilmeniz mümkün değil. Telefon bankacığı hizmetinin açılması için bir Ziraat Bankası şubesini ziyaret etmeniz yada internet bankacılığını kullanıyor olmanız halinde ise internetten bu hizmeti kendinize açabiliyorsunuz.

Ziraat Sesli Yanıt Sistemi

Ziraat Bankası Sesli yanıt sistemi sizi öncelikli iki numara ile karşılar. Burada 0 mevcut kart ve kredi kartınızın kayıp ve çalıntı bildirimi için kullanılırken 9 numarası ise İngilizce dil seçeneği için yapılıyor. Bunların dışında ise hizmet alabileceğiniz hususlar altı kalemde birleştirilmiş. Alt numaraları olmasına rağmen bu kalemler şu şekilde;

  1. Kart İşlemleri
  2. Bankacılık İşlemleri
  3. Şifre İşlemleri
  4. İnternet ve Mobil Bankacılık Destek ve Bilgi
  5. OGS ve HGS işlemleri
  6. Banka, banka ürünleri hakkında bilgi almak.

Kredi Kartı Limiti Bilgisini Öğrenme

Örneğin sahibi olduğunuz Bankkart Combo Kredi Kartı limitini öğrenmek için sırasıyla 1 (Kart İşlemleri), 2 (Borç, Limit ve Harcama Bilgileri), 2 (Limit Bilgisi), 1 (Kredi Kartı Limit Bilgisi) numaraları tuşlamanız halinde sesli yanıt sisteminde bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz. Yani bu bilgilere ulaşım için mutlaka canlı destek almanıza gerek kalmıyor. Aksi takdirde bir kullanıcı olarak canlı müşteri hizmetlerine bağlanmak için sizler zaman harcıyorsunuz, telefon hattınızın faturası kabarmış oluyor ve müşteri hizmetleri personelini meşgul ederek gerçekten ihtiyacı olan kişilere de engel olmuş olabiliyorsunuz. Bu durumda Ziraat Bankası canlı destek almak mı yoksa sorunuzca çözüm bulmak mı sorumuzun cevabı sesli yanız sistemi sayesinde bilgilere anında ulaşım sağlamak olacaktır.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Anında Bağlanma

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numaraları 0 850 220 00 00 ve 444 00 00. Bu numaraları aradıktan sonra sırasıyla 2-5 ve 0 numarası tuşlamanız halinde de canlı desteğe bağlanmak için sıraya girmiş oluyorsunuz.